Home Co je dýha
 
 
Co je dýha  

Dýha - tenká vrstva dřeva o stanovené tloušťce, vyrobená loupáním, hoblováním nebo řezáním dřeva. Technologie výroby dýhy je známa již více než 4000 let. Není náhodou, že myšlenka řezání dřeva na tenké listy se objevila ve vysoce rozvinuté kultuře starověkého Egypta - země, v níž kromě životodárné vody z Nilu, byla jen poušť. Stromy byly ve starověkém Egyptě ceněny jako drahokamy, které se používaly k výzdobě nábytku.

Výroba dýh tedy započala nikoliv v hustě zalesněných oblastech, ale tam, kde dřevo bylo vzácnou surovinou a existovala potřeba jeho optimálního využití. Původně se dýha vyráběla krájením dřeva příčnou pilou, což bylo časově náročné a obtížné. Nicméně úchvatné dřevěné výrobky nalezené v hrobě Tutanchamona jasně ukazují, že i přes primitivní metody zpracování lidé té doby věděli, jak ukázat a zvýraznit přirozenou vnitřní krásu dřeva.

Nábytek z doby renesance a baroka, který vyniká svými uměleckými kvalitami, stejně jako věci vytvořené známými mistry během následujících století, ukazuje, jak se věci denní potřeby mohou stát nejen kulturním dědictvím, ale dokonce i charakteristickým rysem daného historického období. Na středověkých hradech se můžeme setkat s uměleckým provedením dřevěného pokrytí (často ve formě ozdobného vykládání), nábytku a vnitřního zařízení. Tento odkaz dávných mistrů sofistikován a zpracováván podle posledních technologií, dnes nachází své uplatnění v moderním průmyslu.

Mechanizované způsoby výroby dýh se objevily teprve v 19. století. V roce 1806 Marc Isambard Brunel získal britský patent na hoblovačku s manuální převodovkou. Henry Faverer, také Angličan, vynalezl v roce 1818 stroj na loupání dýhy. V roce 1843 se objevila v Německu první továrna vybavená v té době běžnými pilami. V USA se na počátku 19. století vyráběly krajené dýhy na stroji o šířce kolem 1,5 m. V roce 1870 se začaly krajené dýhy vyrábět i ve Francii. A v roce 1901 zavedla v Itálii rodina Cremona výrobu dýh na první horizontální hoblovačce.

I přes svou mechanizaci byla a je výroba dýh profesí, která vyžaduje značné odborné znalosti a zkušenosti. Vysoká profesionální úroveň je nutná již ve stádiu stanovení a posouzení kvality surového dřeva, při jednání ohledně možností zpracování s cílem získání co nejlepší představy, a samozřejmě je potřebná pro řádné hodnocení hotových výrobků a následné určení nejlepšího způsobu uplatnění.

Při výrobě krájené dýhy pohyblivý nůž hobluje předem upevněné břevno, zatímco při výrobě loupané dýhy se břevno otáčí kolem pevného nože. Tím způsobem vzniká dýha s tloušťkou 0,2 až 3 mm, která se ukládá do balení ("Knol").

Určitý počet balení tvoří paletu ("paleta").

1 - nůž
2 - směr hoblování
3 – dřeňové paprsky
4 - Roční vrstvy

Dýha krajená (tangenciální od běly) (falešná 1/4 nebo ¼ italským způsobem)

Dýha krájená (1 / 4 nebo 1 / 3 nebo 1 / 4 francouzských způsobem)

Dýha krájená (tangenciální od jádra) (1 / 4 švédským způsobem)

Při výrobě loupané dýhy se břevno otáčí kolem pevného nože.

Loupání "Výstřední" (1 / 4)

Při výrobě dveří používá následující typy dýh: dub, anegry, sapeli, dub bělený, wenge, ořech atd.

 
logo
           

Bavoryně 86, 267 51 Zdice
tel:   +420 773 111 200
e-mail: 773111200@seznam.cz