Home Jak vybrat dveře?
 
 
Jak vybrat dveře?  

Výběr interiérových dveří není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát na první pohled. Je zapotřebí vzít v úvahu několik základních faktorů: vzhled dveří, provozní schopnosti, životnost, design interiéru a také se zamyslet nad optimálním poměrem všech parametrů.

Interiérové dveře z umělých materiálů

Jsou dveře vyráběné za použití moderních dřevu podobných materiálů, jako jsou MDF, dřevotříska, sololit, atd. Jsou skoro stejně krásné, trvanlivé a výkonné jako dveře z masivu. Zároveň jsou levnější a méně náchylné k reakci na změny vlhkosti v místnosti, jako jsou zvlnění a deformace materiálu. Vše záleží na technologii a na druhu dřeva dýhy, která se používá pro obložení dveří.

Například MDF je méně citlivý na vlhkost, ale pro tento účel je nutné do MDF přidat parafín (továrna Puertas Proma). Během výroby dveřních bloků umožňuje kombinace těchto materiálů (Array - vlnité lepenky pole - MDF - MDF, atd.) dosáhnout větší stability a lehkosti konstrukce.

Na rozdíl od masivu přírodního dřeva jsou tyto materiály méně nákladné. Důležitou roli hraje skutečnost, že tyto dveře mohou být vyráběny ve velkém množství na plně automatizovaných výrobních linkách, a to bezújmy na kvalitě. Proto jsou vnitřní dveře z umělých materiálů levnější.

Dýhované dveře

Samostatný druh interiérových dveří, u kterých je křídlo pokryto speciálním přírodním materiálem tzv. dýhou. Dýha je nejtenší kus z pravého dřeva.
Charakteristickým rysem dýhovaných dveří je jejich přirozený vzhled. Avšak na rozdíl od dveří z masivu jsou dýhované dveře mnohem levnější a zároveň mnohem lehčí. Jsou také méně citlivé na změny vlhkosti. Díky obložení přírodní dýhou vypadají dveře elegantně a reprezentativně , stejně jako dveře z masivu. Další výhodou dýhovaných dveří jsou jejich vynikající zvukoizolační vlastnosti. Pokud chcete zamezit pronikání zvuků z vedlejší místnosti, potřebujete dýhované dveře. Ty jsou navíc obvykle levnější než dveře vyrobené výhradně z masivu dřeva. Technologie výroby a moderní způsob lepení umožňuje vytvoření vysoce kvalitní dýhy odolné proti deformaci a nabobtnání. Nicméně estetický vzhled dveří není jediným cílem dýhování . Díky tomu, že dýha je vyrobena ze dřeva s vysokou hustotou, účinně chrání povrch před předčasným opotřebením.

Interiérové dveře z masivu

Již tradičně jsou interiérové dveře ze dřeva považovány za ukazatel blahobytu a elegance jejich majitelů. Nejoblíbenějším materiálem pro tento typ dveří je borovice, neboť se jedná o značně hygroskopický druh. Pod vlivem vnějších faktorů, jako jsou teplota, vlhkost, mohou prvky dveřního bloku měnit svou geometrii, což zvyšuje riziko převisu (vztahuje se i na dub, třešeň, mahagon a jiné materialy, ve větší či menší míře).

Aby se tomu zabránilo, je třeba během výroby dodržovat řadu pravidel:

  • Dřevo používané na výrobu dveří by mělo být kvalitně vysušené (odstranění vnitřního pnutí vláken, vlhkost - 5-8%, atd.), což vyžaduje čas a drahé vybavení. Tyto faktory mají vliv na cenu materiálu.
  • Všechny komponenty dveřního bloku by měly mít dokonalé geometrické proporce a trámy by měly být dobře naklíženy. Povrch je třeba kvalitně zpracovat: malování, lakování či zpracování dalšími vysoce kvalitními materiály - je nutné vyloučit pronikání vlhkosti do dřeva.

Je tedy opodstatněné konstatovat, že proces výroby vysoce kvalitních pevných dveří je poměrně drahý a náročný.
Přes svou cenovou náročnost mají dveře z masivu své nesporné výhody: životnost, udržovatelnost a nejvíce zdůrazňují originální design interiéru.

Výběr záleží pouze na vás.

 
logo
           

Bavoryně 86, 267 51 Zdice
tel:   +420 773 111 200
e-mail: 773111200@seznam.cz